Pēc ekonomiskā sabrukuma, ko atnesa krievu-franču karš, par Rīgas (Vidzemes, Igaunijas un Kurzemes) ģenerālgubernatoru cars Aleksandrs I iecēla Mantujā (Itālija) dzimušo aristokrātu un cariskās armijas atvaļināto ģenerāli Fillipo Pauluči. Amatā viņš nomainīja gubernatoru Magnusu Gustavu fon Esenu, kurš izdarīja pašnāvību pēc Rīgas priekšpilsētu nodedzināšanas, lai gan Napoleona armija pilsētai neuzbruka.
1812. gada 23. oktobrī F.Pauluči sāka darbību Rīgā - pilsētā, kurai veltīja gandrīz 20 sava mūža gadus. Lielā mērā pateicoties šīs personības iniciatīvai un atbalstam, šodien Rīgas centrs, sākot no Elizabetes ielas, ir tāds, kādu mēs to redzam, kā arī varam baudīt Vērmanes dārzu un daudzus citus apstādījums, kuru veidošanas iniciators bija F.Pauluči. Viņa vadībā ātri atjaunoja nodedzinātās Rīgas priekšpilsētas, pilsēta ieguva šodienas kvartālu uzbūvi, tika ieviests ielu bruģējums, apgaismojums un namu numerācija, ūdensvads un kanalizācija.1885.gadā F.Pauluči vārdā tika pārdēvēta 1860.gadā izbūvētā Lielā Parka iela, kuru šodien zinām kā Merķeļa ielu.
Jau 1816.gadā Rīgas tirgotāju aprindu pārstāvji vēlējās uzcelt pieminekli gubernatoram, bet F.Pauluči šo iniciatīvu noraidīja. Pateicīgie rīdzinieki tomēr izgatavoja čuguna pieminekli, taču, kad pēc marķīza nāves 1849.gadā viņi vēlējās to uzstādīt, izrādījās, ka tas pazudis. 1851.gadā Rīgas tirgotāju ģilde izgatavoja jaunu obelisku ar lakonisku (saskaņā ar F.Pauluči gribu) tekstu vācu un krievu valodā:
„Dem 23sten Oktober 1812”
„В память 23го октября 1812”
To uzstādīja savulaik par Trillica, bet vēlāk par Mazo Vērmanes dārzu sauktajā trīsstūrī starp Brīvības un Tērbatas ielu.
Līdz atjaunošanai melni krāsotais čuguna obelisks ar abās skaldnēs izveidoto bronzas vinjeti un tekstu tajā bija cietis divas reizes: 1887.gadā, kad vandāļi to apgāza, lai nolaupītu pamatnē iemūrēto piemiņas depozīta kastīti ar dokumentiem un monētām, un 20.gadsimta 30-jos gados, kad cēla tagadējo Ministru kabineta ēku. Kopš tā laika obeliska oriģināls glabājas Doma baznīcas Krusta ejas ekspozīcijā.
2003. gadā, pēc Ojara Spārīša ierosinājuma uzņēmējs Jevgenijs Gombergs ar A.Zorgevica līdzdalību finansēja F.Pauluči 1,7m augstā obeliska kopijas izgatavošanu un uzstādīšanu.
Izmantotā literatūra:
Spārītis O. Rīgas pieminekļi un dekoratīvā tēlniecība. Rīga, 2007