Kārlis BAUMANIS
1916 - 2011
Tēlnieks, grafiķis un mākslas vēsturnieks, dzimis Raunā. Beidzis Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu (1947). Strādājis LVU un RPI par zīmēšanas, akvareļglezniecības, tēlniecības un mākslas vēstures docētāju (1947-1976). Personālizstādes Rīgā (1966-1991). Mākslinieku savienības biedrs (1959).
Nozīmīgākie darbi:
-portreti (Dzejnieks K.Krūza, Arhitekts A.Birzenieks, Medicīnas profesors K.Rudzītis, Bēthovens);
- kapu pieminekļi (E.Štālbergam, V.Zostam, J.Liepiņam, T.Zaļkalnam; ansamblis Raiņa kapos);
-dekoratīvā tēlniecība granītā un marmorā;
-medaļmāksla - no 1974-1991 darinājis vairāk nekā 100 darbus.
K.Baumanis ir monogrāfijas “Teodors Zaļkalns” un ~40 rakstu par mākslas un tēlniecības jautājumiem autors.
Enciklopēdija “Latvija un latvieši”. MĀKSLA UN ARHITEKTŪRA BIOGRĀFIJĀS.
Rīga, 1995
Atrodas:Doma laukums
Īpašnieks:RPA „Rīgas pieminekļu aģentūra” valdījumā
Ar UNESCO lēmumu kopš 1997. gada Rīgas vecpilsēta un ar jūgendstila ēkām bagātā jaunā vēsturiskā centra daļa ir iekļauta Pasaules kultūras mantojuma sarakstā. Lai fiksētu šo vēsturiski svarīgo notikumu, 1997. gadā Doma laukuma bruģī tika iestrādāta apaļa akmens piemiņas zīme, bet gadu vēlāk – 1998. gadā, UNESCO ģenerālsekretāra Frederiko Maiora vizītes laikā, svinīgi atklāja jaunu – tēlnieka Kārļa Baumaņa darināto bronzas plāksni. Tajā iestrādāts Pasaules kultūras mantojuma sarakstam piederīga objekta un UNESCO simbols, kā arī teksts latviešu un angļu valodā:
„Rīgas vēsturiskais centrs ir iekļauts Pasaules kultūras un dabas mantojuma sarakstā. Tas liecina par šīs vietas ārkārtējo un universālo vērtību, kuras aizsardzība nepieciešama visas cilvēces labā”.
„Historic centre of Riga has been inscribed upon the World Heritage List. Inscription on this List confirms the exceptional universal value of this cultural site which deserves protection for the benefit of all humanity”.
Izmantotā literatūra:
Spārītis O. Rīgas pieminekļi un dekoratīvā tēlniecība. Rīga, 2007